Manastiri Bucovina, Manastirea Rasca judetul Suceava

Manastirea RASCA

Se află pe valea râului Rasca, în comuna Rasca, judeţul Suceava, având hramul Sf. Nicolae.

Ansamblul manastiresc Rasca a fost construit în mai multe etape începând cu 1512 când Bogdan III a construit chiliile, iar în 1540, episcopul Romanului Macarie, logofăt Ioan şi  Teodor Balş construiesc biserica cu hramul Sf. Nicolae.

În 1542, Petru Rareş porunceşte construirea zidurilor cu creneluri şi turn în jurul bisericii.

Biserica manastirii Rasca este de mici dimensiuni:

• plan treflat, fără pridvor şi camera mormintelor
  • pe naos s-a ridicat o turlă pe arce diagonale, cu două baze de aceeaşi formă, refăcute între 1610-1617.
  • pe pronaos se află o calotă de pandativi, susţinuţi pe arce
  • intrarea este axială
  • fresce bogat aurite

1611-1617, marele vornic Costea Bacioc măreşte biserica adăugând către vest o încăpere mare, despărţită inegal de către o arcadă. Acest adaos semăna cu un pronaos supralărgit , alungit, dându-i un aspect specific.

Din pridvor au rămas doar urme: coloane octogonale adosate pe lângă peretele bisericii şi o parte din pardoseala de lespezi.

Iniţial construcţia bisericii a fost în plan triconc, cu turlă pe naos. Cea de a doua turlă se află pe pridvorul închis.

• are un stil diferit de cel vechi, specific sec. XVII, datorat pătrunderii formelor de influenţă muntenească şi orientală:
  • portalul de intrare de pe latura de sud are arcada în dublă acoladă
  • este încadrat de baghete încrucişate şi suprapusă de „sprânceana” cu profile de tip Renaştere
  • noul pronaos are nervuri masive din trei troluri paralele cu prelungiri în consolă; şi scuturi şi imposte cu motive munteneşti

S-au păstrat icoane vechi şi lespezi funerare, sec. XV-XVI

Pictura interioară şi exterioară a manastirii Rasca a fost executată între 1551-1554. Stamatello Kontras din Zante a fost pus de Alexandru Lăpuşneanu să zugrăvească biserica. A folosit pictura tradiţională din vremea lui Petru Rareş cu înnoiri, atât în tematica iconografiei din exterior, cât şi în stilul influenţat de noutăţile pe care Renaşterea le-a adus din vestul peninsulei Balcanice. Remarcabil este tabloul votiv care-l înfăţişează pe Petru Rareş şi familia sa.

În sec. XVII s-au adăugat elemente noi la incintă:

• deschiderile în arc frânt aplatizat, tipic orientale
  • trapezaria, cu tencuieli profilate pe faţadă - datează din 1765.

În 1872 Manastirea Rasca sufera reparaţii şi modificări:

• acoperişurile cu bulb de pe turnul porţii şi de pe cuhne
  • dărâmarea pridvorului
  • închiderea intrării de pe latura de sud
  • deschiderea intrării dinspre vest
  • repictarea bisericii

În 1844, domnitorul Sturza surghiuneşte pe marele istoric Mihail Kogălniceanu, care a stat închis timp de 6 luni într-o cameră din clopotniţa manastirii Rasca.

Manastirea Rasca